Bola to pre mňa najväčšia skúsenosť, obohacujúca a vďaka nej som silnejším človekom

06 Apr 2020

Vo svojich 26 rokoch som sa prvýkrát odvážila vycestovať sama do krajiny, kde som sa mohla dohovoriť iba anglicky. Bola to pre mňa obrovská výzva, keďže moja angličtina nebola dokonalá. Druhou výzvou bola voľba krajiny – Vietnam. Chcela som spoznať ázijskú kultúru. Preto som odcestovala na dva mesiace na dobrovoľnícku stáž do Hanoja, kde som učila angličtinu. 

 

Ako som očakávala, Vietnam bol v porovnaní so Slovenskom ako úplne iný svet. Neskutočne veľa ľudí pokope, neorganizovaná doprava, potkany na uliciach, výpary z množstva motoriek a znečistené ovzdušie, stravovanie na ulici, nedostatočná hygiena a mohla by som pokračovať. Pri čítaní týchto riadkov sa niekto môže spýtať, či vôbec a ako som to tam zvládla. No ako dobre vieme, každá minca má dve strany. A pre mňa zavážila práve tá druhá. Tou je veľká vďačnosť ľudí už len za to, že vstúpite práve k nim do obchodu.  Ochota pomôcť vám aj keď vás nespája ani len spoločný jazyk na dorozumenie. Úprimná zvedavosť na vás a vašu krajinu, o ktorej síce nepočuli, ale zapáčila sa im na prvý „pohľad“. Pomôcť vytvoriť vám tie najkrajšie zážitky a dovoliť vám cítiť sa jedinečným. Privodiť vám radostnú a bezstarostnú náladu pospevovaním. Spomaliť uponáhľané tempo a užívať si naplno danú chvíľu. 

Pre toto a omnoho viac som si Vietnam zamilovala. Som vďačná, že som mohla spoznať neskutočné množstvo úžasných ľudí, ktorí sa mi stali na dva mesiace mojou rodinou. Vďaka nim som sa ani na jeden moment necítila sama. Nikdy nezabudnem na každý prežitý moment (aj keď na prvý pohľad obyčajný), pretože pre mňa bol viac než výnimočný. Bola to pre mňa najväčšia skúsenosť, obohacujúca a vďaka nej som silnejším človekom. Preto určite každému odporúčam vycestovať. Odhoďte všetky obavy a nechajte sa unášať vlnami nových zážitkov. Ku každej výzve sa postavte v duchu nášho motta vo Vietname: „Why not?“ 

 

– Lucia Szabová, stáž Global Volunteer, Vietnam 2020